Quantcast
Channel: Образование Архиви - Danybon.com
Viewing all 1852 articles
Browse latest View live

Нашият опит с наемането на студентско жилище в ТУ Делфт

$
0
0

 

tu delft obj

 

След приема на големия ни син Ники в Техническия университет в Делфт, най-сериозното ни притеснение беше как да наемем студентско жилище. Вариантите, които обсъждахме у нас, бяха два: да е в самостоятелна квартира (студио или едностаен) или да е студенстка резиденция (към университета или в краен вариант в студентски хотел). Двата варианта си имаха силни страни. При самостоятелно жилище щяхме да можем да отсядаме там, когато го посещаваме, и така няма да мисли за хотели. При стая в студентска резидениця ще е по-близо до университета си и ще си общува постоянно с младежи. Офертите за споделени стаи през Фейсбук групи не ни вдъхваха доверие (срещаха се дори сигнали за фалшиви обяви), а и не отговаряха на нашето изискване – да има самостоятелна баня. Решихме да платим таксата на ТУ Делфт от 228 евро да ни търси жилище, а през това време и ние да се оглеждаме.

 

Веднага след като излезе класирането на 15 април, Ники потвърди. Следваше стъпката с пристигане на финансовото писмо. То се позабави. Дойде в края на април. Платихме веднага – пълната такса за 1 година и таксата за търсене на жилище от DUWO – агенцията, която работи с ТУ Делфт по предоставяне на студентски жилища. Парите са пристигнали в началото на май. Така стана ясно, че ще имаме достъп до системата за оглед на студентски жилища чак в 25-та седмица, което се падаше от 17 юни.

 

Още през април направихме опити да търсим самостоятелни квартири през онлайн обяви или настаняване в други студентски резиденции извън DUWO, препоръчани от ТУ Делфт.

 

Извън DUWO студентските резиденции се оказваха много сложни или откъм комуникация, или откъм условия и законодателство. Едни изглеждаха чудесно, но се наложи да изчитаме холандско законодателство защо студентът не плаща наем, а заем. И може да бъде всеки момент изгонен за какво ли не – например не си подредил стаята или леглото, ако мине проверка. Видяхме, че към този собственик има дори протести в Амстердам за изгонени студенти по никое време на годината. Явно беше, че не трябва да се рискува след като не познаваме добре холандското законодателство. Другите общежития бяха на белгийци. Намираха се в интересни сгради. Но пък така и не стана ясно как да се наеме студио. На телефоните заявяваха, че трябва да стане през друг техен сайт, а пък там ни изискваше код, който те не предоставяли, а трябвало да го вземем от ТУ Делфт, които пък казаха, че това може да стане чак след като имаме достъп до системата на DUWO. Наистина там фигурираше и това общежитие, но ставаше ясно, че тази година ще се предлага само за магистри и първо букваш през DUWO и чак тогава отиваш на другия сайт. Белгийските общежития допускаха за гарант родител, но искаха заплатата му да е 3,5 пъти по-висока от месечната вноска. Имаше интересна месечна такса – за износване на мебелите, която беше по 70 евро/месец.

 

За квартирите се оказа също сложно – имаше хубави и достъпни като цени варианти, но масово още в обявите си пишеше, че не искат студенти (а още по-малко бакалаври). Ако допускаха студенти, имаха изисквания да са работещи или да са над 23 години. Също невинаги разрешаваха и за гарант родител. На много малко (2-3) места видяхме, че може, а изискванията запомних, че доходът на родителя трябва да бъде 3,5 пъти над месечния наем. Не беше уточнено обаче дали доходите трябва да са от Холандия и това ни притесняваше.

 

Съпругът ми разговаря през април с един брокер, който ни посъветва, ако се спрем на този вариант, да се обадим в края на май, за да се започне търсене през юни. Даде ни добри съвети. Ако искаме със сигурност да наемем самостоятелно жилище, добре е да го наемем още от юли, тъй като през август няма никакъв шанс за такова. Също ни каза приблизителните цени за самостоятелна стая, за студио и за едностайно жилище в Делфт. Имаше един диапазон, в който се покриваха. Стаите се движели между 400 и 700+ евро, студиата – около 600-900+ евро, едностайните – от 700 до 1000+ евро. Ако нещо се намери като оферта и ни хареса, трябва да му изпратим определени документи и собственикът на жилището трябваше да ни одобри. Т.е. последната дума беше на собственика. Вече бяхме разучили различни случаи как дори и на работещи вече в Холандия се отказва, тъй като има особеност и в трудовите договори.

 

Имаше много наистина условности дали този вариант със самостоятелна квартира би бил работещ – дори и да започнем търсене и да намерим, накрая може да не се получи по някаква причина, а да сме загубили ценно време. Така постепенно остана на втори план. Решихме да изчакаме какво ще ни предложи DUWO. А ако нито DUWO, нито брокерът успееха да намерят нещо удачно, третият ни вариант беше да наемем стая в Студентския хотел в Хага. Бяхме посещавали Студентския хотел в Айндховен и много ни хареса. Навсякъде се посочва това като най-скъп вариант. Всичко е много хубаво, но цените започват от 849 евро/месец за стая със самостоятелна баня/тоалетна и споделена кухня. Хотелът беше съвсем до гарата и нямаше да е проблем придвижването до Делфт, но все пак и това са допълнителни разходи, а после щеше да има известно разстояние от гарата до университета си. Трябваше да се мисли и за вечерни прибирания и дали всичко ще е наред.

 

Ежедневно следяхме каква информация се помества в https://www.reddit.com/r/TUDelft/. Истината е, че у нас сме свикнали явно на много информация и споделяне на опит. Отдавна не беше ми се случвало да намирам много малко, почти никаква информация. Може би съм открива всички „зрънца“ като ценна информация, която да ни е полезна. По кратките запитвания в Reddit се ориентирах как се движи настаняването през DUWO. Така успях да засека, че все пак дават достъп до системата няколко дни по-рано. И нашият опит показа същото. А имаше и ценен съвет – каквото видиш в първия момент, това е максимално най-доброто за теб и трябва да наемаш много бързо. След това става все по-рехаво откъм предложения.

 

Вместо на 17 юни, системата се отвори за нас на 14 юни в следобедните часове. Вече знаехме, че трябва да се действа бързо. Имахме ясен критерий – да е в Делфт (имаше вариант и за Хага), да не е на голямо разстояние от университета, да има самостоятелна баня и тоалетна и по възможност – самостоятелна кухня.

 

Първите критериите, които заложихме в търсачката бяха: Делфт, на 10 мин с колело от ТУ Делфт, самостоятелна баня и тоалетна, самостоятелна кухня. Излязоха само 2 предложения: студентските резиденции Van Hasseltlaan и Roland Holstlaan. Това бяха високи панелни блокове в райони, които в Reddit определено не препоръчваха, защото са доста урбанизирани (описваха ги като депресивни, иначе за българския светоглед си бяха съвсем нормални и подредени жилищни квартали с високи панелни блокове, но наистина нямаха нищо общо с красивия център на Делфт). Цените бяха между 500 и 644 евро. Стаите бяха приятни. Между 18 и 23 кв. м. Прегледахме в Интернет какво има като мнения за тях. Изгледахме и видеоклиповете в YouTube.

 

Roland Holstlaan

 

 

Van Hasseltlaan 

 

 

Решихме да жертваме самостоятелната кухня и така се появи трета опция. Малко, кокетно общежитие на 2 етажа в самото сърце на ТУ Делфт на 1 минута разстояние от факултета на Ники. Стаята беше много хубава. Имаше легло, бюро, нощни шкафчета, гардероб, библиотека, фотьойл. Всички стаи бяха по 18 кв. м. Намаше снимки на кухнята, но пишеше, че е голяма и ще се споделя от 8 студенти. Имаше обаче от стаята, от вътрешния паркинг за колелета, от вътрешната страна на сградата и от външната. Всичко изглеждаше чудесно. Цените на стаите се движеха между 509 и 574 евро.  Нямаше обяснение на какво се дължи разликата в цената. На втория етаж бяха по-скъпите и така решихме, че може би има защо. Почти нямаше информация в Интернет за тази студентска резиденция, тъй като е сравнително нова – от 2017 г. Разходихме се през Гугъл в района и видяхме, че наистина мястото е много хубаво. Има супермаркет и три заведения за хранене, включително и за пици. Намира се много близо до факултета, а до библиотеката и други важни сгради в университета също са близо. Спирката за трамваи и автобуси беше на метри. С единия трамвай може да ходи до Хага и дори на плаж. Хареса ни всичко и бързо резервирахме стаята. Не сме се бавили и час.

 

В рамките на деня наблюдавах как се движат офертите. Първо свършиха за стаите на 2-я етаж в нашата резиденция. След това на 1-я етаж, а накрая останаха на приземния, от които останаха само няколко до понеделник, а на 17 юни вече всички бяха наети. Всъщност на 17 юни явно имаше допуснати нови младежи до системата. Всичко свършваше много бързо.

 

Следващата стъпка беше да очакваме съобщение от DUWO. То дойде в петък. Трябваше да се направи регистрация в сайта и да се качи сканиран файл с личната карта. В понеделник мина одобрението. И по обяд Ники получи договора.

 

Преди да се подпише договора, трябваше да се плати таксата. Изискваха се три наема – първият и последните два, а също и административна такса от 150 евро. Особеното е, че студентът трябва сам да си плати всичко през банкова сметка или чрез кредитна карта. Плащането стана онлайн. Подписването на договора също стана онлайн. Всичко беше всъщност в рамките на около 15 минути.

 

Имаше опция да се плати и цялата такса за 12 месеца, но отстъпката беше само 150 евро.

 

Договорът с DUWO е само за една година. Съдействат само на първокурсниците, на магистрите и на студентите по обмен. Бакалаврите от 2 и 3 курс трябва да си търсят други варианти за настаняване.

 

В правила на DUWO има интересни моменти. Например не може да се преотдава стаята – нещо, което явно е често срещано явление в Холандия, тъй като има много обяви за стаи от споделени квартири, за отдаване под наем за определен период, докато студентът няма да е там. На сайта на DUWO има опция за подаване на сигнали за нарушения, включително и за такива, ако се забележи преотдаване или други подобни. Глобата беше много голяма (в хиляди евро). Също така навсякъде в Холандия виждам забележки относно гостувания. Например в Студентския хотел, който посетихме в Айндховен, си пишеше, че ако родителите ти те посещават, трябва да си наемат отделна стая. Не може да останат в тази на студента. Видях ограничения и на други места. В Reddit имаше дори дискусия доколко строго е в резиденциите на DUWO.

 

Също така DUWO има разписани правила за партита. Ако купонът е до 40 души, не е нуждо да ги уведомиш. Но нямаш право да събираш пари за напитки или входни такси. Събитието трябва да е само от частен характер и с познати лица. Не може да се раздават флаери и да се рекламира. Ако е над 40 души, трябва да се уведоми DUWO седмици преди това. Те уведомяват общината, полицията и пожарната. Идват на инспекция преди партито и след партито. Ако гостите са над 100 души, уведовяват се DUWO и другите институции 6 седмици по-рано. Всички институции идват на инспекция преди и след купона.

 

Хареса ми, че в резиденцията има човек, който се грижи за различни неща. Също така ако нещо се счупи, се подава сигнал в DUWO и те идват. Обикновено отзивите са, че действат много бавно, но поне съществува това като вариант някой да съдейства. В сградата има перални и сушилни машини, които се ползват от всички наематели. В стаята има и пакет със спални комплекти, които чакат студента при пристигането. Така че не трябва да мисли за такива битовизми.

 

Макар в началото да имах големи притеснения около тази система за настаняване през университета, сега мисля, че наистина през DUWO е най-сигурно и спокойно. Единствено трябва да се действа много бързо, когато излязат резултатите от изпита. Много студенти, които са платили след 17 май, са получили съобщения, че най-вероятно няма да могат да бъдат настанени. Важи принципът: „Първи платил – първи с достъп до системата“. Тези, които кандидатстват за авиационната, компютърната и други специалности от т.н. numerus fixus, не са в много добри позиции. Резултатите и класирането излизат чак в средата на април, а в предишните месеци кандидатите от другите специалности вече може да са платили. Системата за оглед се отвори в началото на май и първи имаха достъп платилите до Коледа 2018. И след това се даваше достъп на платили през следващите месеци. Така платилите през април щяха да имат достъп в 24 седмица от годината, а платилите през май – в 25 седмица. Единствено до 25 седмица се дава някаква сигурност, че може да има някакви стаи в резиденциите на DUWO.

 

Достъпът до системата за оглед на жилища е отворена само 14 дни от пращането на мейла. Така че младежите трябва да следят много внимателно, за да не изпускат този момент. Преди това трябва да са наясно какви точно изисквания имат и какъв наем могат да си позволят, за да не се губи време в избора. От това, което видяхме в системата от наличните за нас варианти, стаите със самостоятелни баня се движеха между 509 и 574 евро, студиата със самостоятелна баня и самостоятелна кухня между 500 и 644 евро (над 574 евро бяха само 2-3 опции), а стаите със споделена баня и споделена кухня – под 500 евро.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Ценен съвет за наемане на студентско жилище в ТУ Делфт

Ето кaк италианска студентка си търси квартира до ТУ Делфт

Николай Благоев избра ТУ Делфт


„Обичам да готвя“, споделя италианска студентка, която си търси квартира към ТУ Делфт

$
0
0

 

food-1932466_640

 

Италианците са може би най-пробивните студенти на трудния пазар със студентските квартири в Делфт. Преди месец видях обява на италинска студентка, която завършва в Миланския политехнически университет и продължава в Техническия университет в Делфт. Тя заяви тогава:

 

„Мога да готвя и ще ви науча да приготвяте карборнара и тирамису“.

 

Сега има нова обява от друга италианска студентка, която също грабва вниманието.

 

Обичам да готвя, да свиря на инструменти (пиано и китара) и да спортувам.

 

Тя е студентка от Политехническия университет в Торино, който също попада в топ 100 университета в света за инженерни науки. Идва през есента на обмен в Делфт.

 

За някои квартири в Холандия съквартирантите гласуват кого да изберат като новодомец. И всякакви екстра умения са бонус. Общителните италианци са намерили явно правилната формула за успех – италианска храна. Този имидж на големи готвачи няма как да не трогне всяко студентско сърце, зажадняло за вкусни гозби.

 

Изключително много италианци се насочват към холандските университети. Това показва и официалната статистика на Нидерландия. Опасенията, че ще има голям наплив от азиатци към момент явно не са факт. Все още най-много сред международните студенти в холандските университети са германиците и италианците. Изключително ми е интересно колко ли са вече студентите от Източна Европа с този сериозен изпит по математика за компютърната специалност в ТУ Делфт.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Нашият опит с наемането на студентско жилище в ТУ Делфт

Ценен съвет за наемане на студентско жилище в ТУ Делфт

Ето кaк италианска студентка си търси квартира до ТУ Делфт

Tоп 200 на университети в света (2020)

$
0
0

Софийският университет е сред топ 800 в света

 

university-470184_640 (2)

 

Масачузетският технологичен институт заема първата позия в класацията на QS World University Rankings за 2020 година. Тя обхваща 1000 университета от цял свят. На второ място е Станфорд, а на трето – Харвард. В топ 10 има 5 американски университета, 4 английски и 1 швейцарски. Цюрихски технологичен университет е изместил вече Кеймбридж и заема 6 позиция. Прави впечатление, че британският UCL вече стабилно е сред топ 10 в света. Миналата година е бил на 10 място, вече е на 8 място.

 

Два сингапурски университета се нареждат веднага след топ 10. С всяка година се забелязва колко много азиатски университети все повече и по-стабилно са сред най-добрите висши учебни заведения в света.

 

Прогнозите за придвижване на някои холандски университети напред в класацията се сбъдват. Техническият университет в Делфт се е изкачил с няколко места и вече е в топ 50 в света.

 

От европейските университети в топ 50 са 12 висши учебни заведения – 9 британски, 2 швейцарски и 1 холандски. Всъщност около ситуацията с Брекзит и ако се гледа кои биха били университетите от Европейския съюз за 2020 година, има само един – ТУ Делфт. В топ 100 би имало общо 12 университета от Европейския съюз, ако се изключат британските.

 

Общо 34 са университетите от Европа в топ 100, сред които има британски, швейцарски, холандски, немски, френски, руски, шведски, белгийски, датски.

 

Софийският университет е отново единственото българско учебно заведение, което попада в класацията. За 2020 година вече се е придвижил по-нагоре. Нарежда се сред висшите училища, които заемат 751-800 място. Последната група е от 800-1000 позиция.

 

Въз основа на голямата класация от топ 1000 оформих такава за най-добрите 200 университета в света за 2020 г. В потъмнено са европейските висши училища.

 

Топ 200 на световните университети за 2020 година

 

Топ 10

 

1 Massachusetts Institute of Technology (MIT) – САЩ

2 Stanford University – САЩ

3 Harvard University – САЩ

4 University of Oxford – Великобритания

5 California Institute of Technology (Caltech) – САЩ

6 ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology – Швейцария

7 University of Cambridge – Великобритания

8 UCL – Великобритания

9 Imperial College London – Великобритания

10 University of Chicago – САЩ

 

Топ 20

 

=11 Nanyang Technological University, Singapore (NTU) – Сингапур

=11 National University of Singapore (NUS) – Сингапур

13 Princeton University – САЩ

14 Cornell University – САЩ

15 University of Pennsylvania – САЩ

16 Tsinghua University – Китай

17 Yale University – САЩ

=18 Columbia University – САЩ

=18 EPFL – Ecole Polytechnique Federale de Lausanne – Швейцария

20 The University of Edinburgh – Великобритания

 

Топ 50

 

21 University of Michigan – САЩ

=22 Peking University – Китай

=22 The University of Tokyo – Япония

24 Johns Hopkins University – САЩ

=25 Duke University – САЩ

=25 The University of Hong Kong – Хонконг

27 The University of Manchester – Великобритания

28 University of California, Berkeley (UCB) – САЩ

=29 The Australian National University – Австралия

=29 University of Toronto – Kанада

 

31 Northwestern University – САЩ

32 The Hong Kong University of Science and Technology – Хонконг

=33 King’s College London – Великобритания

=33 Kyoto University – Япония

=35 McGill University – Kанада

=35 University of California, Los Angeles (UCLA) – САЩ

37 Seoul National University – Южна Корея

38 The University of Melbourne – Австралия

39 New York University (NYU) – САЩ

40 Fudan University – Китай

 

41 KAIST – Korea Advanced Institute of Science & Technology – Южна Корея

42 The University of Sydney – Австралия

43 The University of New South Wales (UNSW Sydney) – Австралия

44 The London School of Economics and Political Science (LSE) – Великобритания

45 University of California, San Diego (UCSD) – САЩ

46 The Chinese University of Hong Kong (CUHK) – Хонконг

47 The University of Queensland – Австралия

48 Carnegie Mellon University – САЩ

49 University of Bristol – Великобритания

50 Delft University of Technology – Холандия

 

Топ 100

 

51 University of British Columbia – Kанада

52 City University of Hong Kong – Хонконг

53 Université PSL – Франция

54 Zhejiang University – Китай

55 Technical University of Munich – Германия

56 University of Wisconsin-Madison – САЩ

57 Brown University – САЩ

=58 Monash University – Австралия

=58 Tokyo Institute of Technology – Япония

=60 Ecole Polytechnique – Франция

=60 Shanghai Jiao Tong – Китай

 

62 The University of Warwick – Великобритания 

63 Ludwig-Maximilians-Universität München – Германия

64 University of Amsterdam – Холандия

65 University of Texas at Austin – САЩ

66 Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg – Германия

67 University of Glasgow – Великобритания

68 University of Washington – САЩ

69 National Taiwan University (NTU) – Тайван

70 Universiti Malaya (UM) – Малайзия

 

71 Osaka University – Япония

=72 Georgia Institute of Technology – САЩ

=72 University of Copenhagen – Дания

74 Universidad de Buenos Aires (UBA) – Аржентина

75 University of Illinois at Urbana-Champaign – САЩ

76 University of Zurich – Швейцаиря

77 Sorbonne University – Франция

=78 Durham University – Великобритания

=78 The University of Sheffield – Великобритания

80 KU Leuven – Белгия

 

81 University of Birmingham – Великобритания

82 Tohoku University – Япония

83 Korea University – Южна Корея

84 Lomonosov Moscow State University – Русия

85 Rice University – САЩ

86 The University of Western Australia – Австралия

87 Pohang University of Science And Technology (POSTECH) – Южна Корея

88 The University of Auckland – Нова Зеландия

89 University of Science and Technology of China – Китай

90 University of North Carolina, Chapel Hill – САЩ

 

91 The Hong Kong Polytechnic University – Хонконг

92 Lund University – Швеция

=93 Pennsylvania State University – САЩ

=93 University of Leeds – Великобритания

95 Sungkyunkwan University (SKKU) – Южна Корея

96 University of Nottingham – Великобритания

97 University of Southampton – Великобритания

=98 Boston University – САЩ

=98 KTH Royal Institute of Technology – Швеция

100 University of St Andrews – Великобритания

 

Топ 150

 

101 The Ohio State University – САЩ

102 Eindhoven University of Technology – Холандия

103 Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) – Мексико

=104 University of California, Davis – САЩ

=104 Yonsei University – Южна Корея

106 The University of Adelaide – Австралия

107 University of Helsinki – Финландия

=108 Trinity College Dublin, The University of Dublin – Ирландия

=108 Washington University in St. Louis – САЩ

110 University of Geneva – Швейцария

 

111 Purdue University – САЩ

112 Technical University of Denmark – Дания

113 University of Alberta – Kанада

114 University of Groningen – Холандия

115 Nagoya University – Япония

=116 Universidade de São Paulo – Бразилия

=116 Uppsala University – Швеция

118 Leiden University – Холандия

119 University of Oslo – Норвегия

=120 Humboldt-Universität zu Berlin – Германия

=120 Nanjing University – Китай

=120 Utrecht University – Холандия

 

123 University of Bern – Швейцария

124 KIT, Karlsruhe Institute of Technology – Германия

125 Wageningen University & Research – Холандия

126 Queen Mary University of London – Великобритания

127 Pontificia Universidad Católica de Chile (UC) – Чили

128 Lancaster University – Великобритания

129 University of Southern California – САЩ

=130 Freie Universitaet Berlin – Германия

=130 Ghent University – Белгия

 

=132 Hokkaido University – Япония

=132 Kyushu University – Япония

134 Aalto University – Финландия

135 University of California, Santa Barbara (UCSB) – САЩ

136 University of Maryland, College Park – САЩ

137 Université de Montréal – Kанада

138 RWTH Aachen University – Германия

139 CentraleSupélec  – Франция

=140 Chalmers University of Technology – Швеция

=140 McMaster University – Kанада

=140 University of Pittsburgh – САЩ

=140 University of Technology Sydney – Австралия

 

144 Michigan State University – САЩ

145 Aarhus University – Дания

146 Newcastle University – Великобритания

147 Technische Universität Berlin (TU Berlin) – Германия

148 University of York – Великобритания

149 Politecnico di Milano – Италия

150 Hanyang University – Южна Корея

 

Топ 200

 

151 University of Basel – Швейцария

152 Indian Institute of Technology Bombay (IITB) – Индия

153 University of Lausanne – Швейцария

=154 Cardiff University – Великобритания

=154 University of Vienna – Австрия

=156 Emory University – САЩ

=156 University of Minnesota – САЩ

158 Tecnológico de Monterrey – Мексико

159 Universiti Putra Malaysia (UPM) – Малайзия

=160 École Normale Supérieure de Lyon – Франция

=160 Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM) – Малайзия

 

162 The Hebrew University of Jerusalem – Израел

=163 University of Bergen – Норвегия

=163 The University of Exeter – Великобритания

=165 Universitat de Barcelona – Испания

=165 Universiti Sains Malaysia (USM) – Малайзия

=167 Université catholique de Louvain (UCL) – Белгия

=167 University of Florida – САЩ

=169 Eberhard Karls Universität Tübingen – Германия

=169 Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg – Германия

 

171 University of Rochester – САЩ

172 University of Bath – Великобритания

=173 National Tsing Hua University – Тайван

=173 Queen’s University Belfast – Великобритания

=173 University of Waterloo – Kанада

176 University of Otago – Нова Зеландия

=177 Scuola Superiore Sant’Anna Pisa di Studi Universitari e di Perfezionamento – Италия

=177 Alma Mater Studiorum – University of Bologna – Италия

=179 Case Western Reserve University – САЩ

=179 Technische Universität Dresden – Германия 

 

181 University of Liverpool – Великобритания

182 Indian Institute of Technology Delhi (IITD) – Индия

183 Erasmus University Rotterdam – Холандия

184 Indian Institute of Science – Индия

185 University College Dublin – Ирландия

=186 King Abdulaziz University (KAU) – Саудитска Арабия

=186 University of Twente – Холандия 

188 Universitat Autònoma de Barcelona – Испания

=189 Texas A&M University – САЩ

=189 Universidad de Chile – Чили

 

191 Stockholm University – Швеция 

=192 Vienna University of Technology – Австрия

=192 Universidad Autónoma de Madrid – Испания 

194 University of Aberdeen – Великобритания 

195 Vrije Universiteit Brussel – Белгия

196 Waseda University – Япония

197 University of Göttingen – Германия

=198 University of Cape Town – Южна Африка

=198 University of Virginia – САЩ

=200 Keio University – Япония

=200 King Fahd University of Petroleum & Minerals – Саудитска Арабия

=200 Vanderbilt University – САЩ

 

Пълната класация можете да видите тук.

Mатура по чужд език в 7 клас (2019)

Студентските резиденции през DUWO за ТУ Делфт

$
0
0

 

Къщички в района около ТУ Делфт

Къщички в района около ТУ Делфт

 

Техническият университет в Делфт си сътрудничи с DUWO при настаняването в студентски резиденции. За да съдействат с намиране на жилище, е необходимо да се плати такса от 228 евро още с плащането на годишната такса за университета. Важно е да се направи максимално бързо, защото се следва правилото: първи платил, първи с достъп до процедурата за настаняване (Following a first come, first served procedure, based on your payment).

 

Системата за оглед на жилища се отваря в началото на май. Първи имат достъп платилите до Коледа. Тези, които са в специалностите с изпит и специален подбор, могат платят едва през април и май, защото в средата на април излиза класирането. По тази причина имат достъп до системата за избор на квартира едва през юни – 24 и 25 седмица от годината. Платилите по-късно почти нямат да има шанс за настаняване. В 25 седмица дори вече изборът е много малък. А за 26-та седмица – вписано е, че може да се избира, ако изобщо има нещо налично.

 

Достъпът до системата е само за 14 дни. Но съветът на по-опитните е да се наема още веднага след като студентът има достъп. След това изборът му ще е все по-ограничен.

 

Всички студентски квартири към ТУ Делфт са със самостоятелни стаи. Има три варианта:

 

- самостоятелно студио със самостоятелна баня/тоалетна и кухня

- самостоятелна стая със самостоятелна баня/тоалетна и споделена кухня

- самостоятелна стая със споделена баня/тоалетна и кухня

 

Цените, които видях, когато се отвори портала за големия ми син бяха: под 500 евро/месец за стая със споделена баня/тоалетна и кухня и над 500 евро/месец за другите два варианта: самостоятелна стая със самостоятелна баня/тоалетна и кухня или самостоятелна стая със самостоятелна баня/тоалетна и споделена кухня. В някои случаи дори вариантът самостоятелна стая със самостоятелна баня/тоалетна и споделена кухня беше по-скъп.

 

Общежитията, предлагани от DUWO, се намират до 30-35 мин с колело до ТУ Делфт, но има и такива в самия кампус. Разстоянието е посочено на сайта, през който се избират и има специална търсачка, през която се посочва до какво разстояние да ти се предложи квартира.

 

Кои общежития се предлагат на студентите от ТУ Делфт?

 

В Reddit има хубава тема, в която са посочени всички възможни варианти за студентски резиденции. Те се виждат и в сайта, до който се дава достъп при избора на студентско жилище. Има и информация на сайта на DUWO.

 

Студентски резиденции в Делфт:

 

Arubastraat

11 мин с колело до ТУ Делфт

Бивш старчески дом, който е обновен в студентско общежитие за международни студенти. На 5 мин с колело от центъра на Делфт.

 

Cesar Franckstraat

10 мин с колело до ТУ Делфт

Блок на 14 етажа. Апартаментите са за холандски семейства или международни студенти. Студентите живеят по трима в апартамент. Всеки има своя стая. Споделят общо кухня, баня, всекидневна. На 15 мин с колело от центъра на Делфт.

 

E. Du Perronlaan

6 мин с колело до ТУ Делфт

Блок на 18 етажа, строен през 1966 г. За холандски и международни студенти. Живеят в групи по 3, 6 или 8 души и споделят обща кухня и санитарни помещения. На 10 мин с колело от центъра на Делфт.

 

Isaac Da Costalaan

5 мин с колело до ТУ Делфт

Сграда на 6 етажа. Студентите споделят кухня и баня/тоалетна. Живеят по 3, като всеки си има своя стая.

 

Korvezeestraat

1 мин с колело до ТУ Делфт

Намира се в комплекса на университета.

 

 

Близо е до спортните съоръжения на ТУ Делфт. На 10 мин от центъра на града.

 

 

Leeghwaterstraat

1 мин с колело до ТУ Делфт

 

В това видео можете да видите сградите на 0:57 мин:

 

 

Вижте още за реконструкцията тук.

 

Намира се в комплекса на университета и е на пешеходно разстояние от спортните съоръжения. Студентите живеят в група по 3-ма. Споделят общо баня и кухня. До центъра на Делфт се стига за 10 мин с колело.

 

 

Lisztstraat

10 мин с колело до ТУ Делфт

Блок на 14 етажа. Студентите живеят по 3-ма и споделят обща баня и кухня.

 

Louis Couperuslaan

12 мин с колело до ТУ Делфт

Сграда на 6 етажа с балкони. Студентите живеят по 3-ма и споделят обща баня и кухня.

 

Michiel De Ruyterweg

3 мин с колело до ТУ Делфт

Сградата е разположена между центъра на града и университета.

 

 

Studentflat Aan ‘t Verlaat

10 мин с колело до ТУ Делфт

Сградата е била с друго предназначение, но сега е обновена за студентско общежитие. Помощенията на първия етаж са мултифункционални. Центърът на Делфт е на 1 км.

 

 

Zusterlaan

5 мин с колело до ТУ Делфт

Сградата е реновирана напълно през 2005 г. Намира се в центъра на Делфт до голям супермаркет. Студентите живеят в групи по 2-4 души.

 

Nicolaas Beetslaan

6 мин с колело до ТУ Делфт

Сграда на 6 етажа. Студентите живеят в групи по 3-ма. Всеки има своя стая, но споделя обща кухня и баня с другите.

 

Prof. Evertslaan

3 мин с колело до ТУ Делфт

Студентите живеят в групи по 3-ма. Всеки има своя стая, но споделя обща кухня и баня с другите. На 5 мин от центъра на Делфт с колело.

 

Professor Schermerhornstraat

4 мин с колело до ТУ Делфт

Изключително нов комплекс, изграден от DUWO преди всичко за международни студенти. Във формата на U е. Градският център и ТУ Делфт са на пешеходно разстояние от сградата. Всички стаи са със самостоятена баня/тоалетна, но студентите споделят кухня с 4-8 души. Тази комбинация е най-добрата за лично пространство и социални контакти, смятат от университета.

 

 

Roland Holstlaan

6 мин с колело до ТУ Делфт

Огромна сграда на 17 етажа. Всички стаи са със самостоятелна кухня и баня/тоалетна. Центърът на града е на 15 мин с колело.

 

 

 

Röntgenweg

4 мин с колело до ТУ Делфт

Сградата е построена през 2009 г. Има много студиа, но и самостоятелни стаи със споделени съоръжения. Настаняват се преди всички холандски студенти, но има и известен брой международни. Намира се в района на ТУ Делфт.

 

Rotterdamseweg

2 мин с колело до ТУ Делфт

Някогашната медицинска постройка е преустановена в студентска резиденция. Центърът на града е на 1 км.

 

Studentpavilions Aan ‘t Verlaat

10 мин с колело до ТУ Делфт

 

Simonsstraat

5 мин с колело до ТУ Делфт

Бившият манастир е превърнат в студентски дом. На 3 етажа е. Настаняват се преди всичко международни студенти магистри.

 

Stieltjesweg

1 мин с колело до ТУ Делфт

Няма да намерите по-близка студентска резиденция. Намира се в сърцето на ТУ Делфт. Само на 2 етажа е и има вътрешен паркинг за велосипеди. В нея има супермаркет, три заведения, фризьорски салон, книжарница. Изключително близо е до библиотеката, аулата и до известната сграда на Факултета по електроинженерство, математика и компютърни науки. За 5 минути с колело се стига до историческия център на Делфт или до гарадата Delft Zuid. Предназначен е за международни студенти. Те имат самостоятелни стаи с бани, но споделят обща голяма кухня в групи между 6 и 13 души.

 

 

Van Hasseltlaan

10 мин с колело до ТУ Делфт

В сградата има 700 жилища. Помещенията са със собствена баня/тоалетна и кухня. До сградата има малък търговски център. Има трамвайна спирка пред блока. С трамвая се стига за 10 мин до гарата. До центъра разстоянието е 15 мин с колело.

 

 

Phoenixstraat

8 мин с колело до ТУ Делфт

Преди тази известна сграда е ползвана за градски съвет, но е трансформирана в студентска резиденция през 2019 г. Има 90 самостоятелни студиа. Намира се в историческия център на Делфт. Наемането на жилище в сградата е с по-сложна процедура. Първо се заявява през портала за настаняване на ТУ Делфт. След това се получава код, с който се наема през сайта на общежитието Xior. Вероятно е достъпен вариант само за магистри.

 

Освен в Делфт, има варианти за Rijswijk и Хага.

 

 

Ето за Хага:

 

Stamkartplein

35 мин с колело до ТУ Делфт

 

Waldorpstraat

35 мин с колело до ТУ Делфт
 

Кога и къде 7-класниците в София могат да си видят работите от матурите? (2019)

$
0
0

 

125 su klasna staya

 

Запознаването с оценените работи на учениците от 7 клас, явили се на НВО по БЕЛ и по математика, и които желаят да видят сканираните си и оценени изпитни работи (по електронен път в системата за запознаване), ще се осъществи на 28 юни, 1 юли и 2 юли, съобщават от РУО София-град.

 

БЕЛ – в сградата на ПГЕА, кв. „Овча купел“, бул. „Овча купел“ № 1 от 8:30 – 12:00 ч. и 13:30 – 17:30 ч.

Математика – в сградата на СПГЕ „Джон Атанасов“, кв. „Изток“, ул. „Райко Алексиев“ № 46 от 8:30 – 12:00 ч. и 13:30 – 17:30 ч.

Запознаването  с оценените работи на учениците от VII клас, явили се на НВО по чужд език, ще се осъществи на 28 юни, 1 юли и 2 юли в заседателна зала на 4-я етаж в РУО – София-град, ул. „Антим I“, № 17 от 8:30 до 12:30 ч. и от 13:30 до 16:30 ч., съобщават от РУО София-град.

Излязоха резултатите от изпитите в 7 клас (2019)

$
0
0

 

mon danybon 1

 

Малко след 16 часа излязоха резултатите от изпитите в 7 клас. Могат да се проверят на сайта на МОН: https://priem.mon.bg/. Трябва да се въведе входящ номер и код за достъп.

 

Седмокласниците се явиха на 17 и 19 юни на матури по български и математика, а по желание и на чужд език на 21 юни.

 

Запознаването с оценените работи на учениците от 7 клас, явили се на НВО по БЕЛ и по математика, и които желаят да видят сканираните си и оценени изпитни работи (по електронен път в системата за запознаване), ще се осъществи на 28 юни, 1 юли и 2 юли, съобщават от РУО София-град.

 

БЕЛ – в сградата на ПГЕА, кв. „Овча купел“, бул. „Овча купел“ № 1 от 8:30 – 12:00 ч. и 13:30 – 17:30 ч.

Математика – в сградата на СПГЕ „Джон Атанасов“, кв. „Изток“, ул. „Райко Алексиев“ № 46 от 8:30 – 12:00 ч. и 13:30 – 17:30 ч.

Училища гнезда в София за прием на документи за първо и трето класиране (2019)


Списък на паралелките в София за 8 клас 2019

Статистика на успеваемостта от НВО в 7 клас в София (2019)

Списък на паралелките с прием в 8 клас за учебната 2019/2020 година с кодове по училища и райони

Кандидатстване за гимназии –първо класиране (2019)

$
0
0

 

1 AEG Sofia 11

 

От 3 до 5 юли 2019 г. е кандидатстването за гимназии. Тази година то може да става електронно. Указания са поместени на сайтовете на регионалните управления на образованието.

 

Онлайн кандидатстване след 7 клас

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

източник: РУО София-град

Топ 10 на училищата в страната според матурите в 7 клас (2019)

$
0
0

 

125 su klasna staya

 

Министерството на образованието направи равносметка на резултатите от матурите в 7 клас и обяви кои са най-добрите училища според изпитите по български и математика, които бяха цитирани от Офнюз.

 

Топ 10 на училищата в страната в 7 клас според матурата по български език и литература

 

1. Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“, Пловдив – 90.4 точки

2. Софийска математическа гимназия – 90.13 точки

3. Математическа гимназия, Варна – 89.93 точки

4. ЧОУ „Света София“, София – 89.75 точки

5. ППМГ „Гео Милев“, Стара Загора – 89.45 точки

6. ППМГ „Акад. Иван Ценов“, Враца – 86.84 точки

7. ПЧМГ, София – 86.64 точки

8. ПМГ „Акад. Сергей Корольов“, Благоевград – 85.62 точки

9. ППМГ, Ловеч – 85.71 точки

10. 145 ОУ „Симеон Радев“, София – 85.39 точки

 

Топ 10 на училищата в страната в 7 клас според матурата по математика

1. МГ „Д-р Петър Берон“, Варна – 96.13 точки

2. Софийска математическа гимназия – 94.92 точки

3. МГ „Акад. Кирил Попов“, Пловдив – 94.28 точки

4. МГ „Баба Тонка“, Русе – 92.64 точки

5. ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, Бургас – 91.66 точки

6. ПЧМГ, София – 91.22 точки

7. ЧОУ „Света София“, София – 87.66 точки

8. ПМГ Христо Смирненски“, Перник – 84.81 точки

9. ПМГ „Акад. Боян Петкавнчин“, Хасково – 83.99 точки

10. ППМГ „Гео Милев“, Стара Загора – 78.78 точки

 

Класациите не обхващат училищата с по-малко от 20 ученици.

 

ЧОУ „Св. София“поздрави своите 7-класници (2019)

$
0
0

 

sveta-sofia-15-sept-2017-6-bus-nadpis-hubava

 

ЧОУ „Света София“ поздрави своите 7-класници. За поредна година училището е сред най-добрите в страна по резултати от матурите в 7 клас.

 

В София:

Втори на матурата по български и четвърти на матурата по математика

 

В България:

Четвърти по български и седми по математика.

 

Випуск 2019 на ЧОУ „Света София“ е от 56 ученици. Средният им успех е:

 

БЕЛ – 89,75 т., деца с резултат над 90 т. – 27.
Математика – 87,66 т., деца с резултат над 90 т. – 33.

 

 

Ето цялото съобщение от Фейсбук страницата на ЧОУ „Св. София“:

 

Стана традиция сред училищата с най-високи резултати и по двата предмета да фигурира ЧОУ „Света София“ – това сподели МОН на пресконференцията си за отчитане на резултатите от матурите в седми клас.

 

С постиженията си децата ни показаха, че няма нищо случайно и положеният труд се възнаграждава. Училището ни отново се нареди в топ 10 в България по резултати от НВО.
Равносметката е:

втори по БЕЛ и трети по математика в София!

Респективно четвърти по БЕЛ и седми по математика в страната!

 

Випуск 2019 /56 деца/ постигна:

Среден успех:

БЕЛ – 89,75 т., деца с резултат над 90 т. – 27.
Математика – 87,66 т., деца с резултат над 90 т. – 33.

Поздравяваме всички деца! Специални адмирации за:
• Анна К. – 100 т. – Математика
• Иван Бл. – 100 т. – Математика
• Борис Т. – 99,75 т. – Математика
• Симона Б. – 99 т. – БЕЛ

И това не са единствените постижения на този випуск. С участието си в различните състезания и олимпиади децата показаха, че имат многостранни интереси. Достойно се представиха не само на традиционните надпревари по математика и БЕЛ, но и на такива по обществени и природни науки.

Още един аспект от добрата подготовка са резултатите им от обучението по английски език. 32 деца се представиха отлично на Cambridge FCE (Първи сертификат), като четири от тях получиха сертификат за следващото ниво С1.

Децата от випуска, приети в Американския колеж са 28.

Мотивирани и можещи – това е випуск 2019!

Благодарим на родителите за доверието и подкрепата!

За формирането на тези успешни млади личности – нашите бивши седмокласници, допринесе и високият професионализъм на всички учители, работили с тях през последните 8 години. Добрата работа в начален курс се дължи на Петя Николова, Мария Бончева и Даниела Иванова. В прогимназиален курс с тях бяха:
• Спаска Йосифова, Виолета Котиркова и Мария Власова – математика.
• Петя Маркова и Даниела Богданова – БЕЛ.
• Милена Ачева, Марияна Станева, Христина Цонкова, Албена Кръстева и Петя Гигова – английски език.

Скъпи седмокласници, желаем ви широки и светли пътища напред!

 

 

Как става записването за 8 клас в СМГ? (2019)

$
0
0

 

smg june 2019 4

 

 

СМГ обясни на сайта си важните стъпки за записване за 8 клас. От училището съобщават, че са създали информационен център, който да помага на родителите при кандидатстването за гимназията.

 

Ето и цялото съобщение от сайта на СМГ:

 

График за осъществяване на държавния план-прием след завършен 7 клас

 

Тази година дейностите ще се реализират изцяло онлайн чрез портала www.priem.mon.bgПовече може да видите и ТУК.

С грижа и отговорност за нашите ученици и тяхното бъдеще ние създаваме информационен център, в който учители ще помогнат на онези от Вас, които имат затруднения или притеснения при работата с онлайн платформата за кандидатстване. Информационният център ще бъде разположен в компютърните зали №207 и №208 и ще работи от 3 до 5 юли 2019 година от 09.00 до 17.00 часа.

Записването на приетите ученици в СМГ „Паисий Хилендарски“ ще става по следния начин:

Комисията за прием на документи ще работи в стая №2 с вход откъм бул. Васил Левски от 08.00 до 18.00 часа в следните периоди:

Записване след първо класиране: 12 – 16 юли 2019 година

Записване след второ класиране: 19 – 22 юли 2019 година

Записване след трето класиране: 31 юли 2019 година

При записване родителите/настойниците или упълномощени от тях с нотариално пълномощно лица предоставят следните документи:

Попълнено заявление по образец;

Оригинал на свидетелство за основно образование;

Оригинал на служебна бележка с точките от националното външно оценяване;

Лична здравна профилактична карта с пълен имунизационен статус по дати, издадена от личния лекар.

Декларация за съгласие за обработка на лични данни

График на дейностите за осъществяване на държавния план-прием след 7 клас

 

 

Подаване на документи за участие в приема на ученици по Наредба № 10 от 01.09.2016 г. 3 – 5 юли 2019 г. вкл.
Обявяване на списъците с приетите ученици на първи етап на класиране до 11 юли 2019 г. вкл.
Записване на приетите ученици на първи етап на класиране или подаване на заявление за участие във втори етап на класиране до 16 юли 2019 г. вкл.
Обявяване на списъците с приетите ученици на втори етап на класиране до 18 юли 2019 г. вкл.
Записване на приетите ученици на втори етап на класиране до 22 юли 2019 г. вкл.
Обявяване на записалите се ученици и броя на незаетите места след втори етап на класиране 23 юли 2019 г.
Подаване на документи за участие в трети етап на класиране 24 – 25 юли 2019 г. вкл.
Обявяване на списъците с приетите ученици на трети етап на класиране 29 юли 2019 г. вкл.
Записване на приетите ученици на трети етап на класиране 31 юли 2019 г. вкл.
Обявяване на записалите се ученици и броя на незаетите места след трети етап на класиране 01 август 2019 г.
Попълване на незаетите места след трети етап на класиране и записване определя се от директора

до 10 септември 2019 г. вкл.Утвърждаване на осъществения държавен план-приемдо 13 септември 2019 г. вкл.


Необходими документи за записване в гимназиите (2019)

$
0
0

 

1 AEG Sofia 2

 

РУО София-град напомня кои са необходимите документи за записване в 8 клас.

 

Класираните ученици се записват в 8 клас в съответното училище, като подават следните документи:

 

1. заявление до директора;

2. оригинал на свидетелство за основно образование или на удостоверението за признато основно образование – за учениците от училища на чужди държави ;

3. оригинал на медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар на ученика – за кандидатстващите по специалност от професия в професионални гимназии и професионални паралелки в профилирани гимназии, обединени и средни училища.

 

Прочетете цялото съобщение тук, а също и тук.

Топ 50 на британските университети за 2020 година

$
0
0

Класация на QS World University Rankings 2020

university-of-oxford-3508598_640

 

Оксфорд е начело в класацията на британските университети на QS World University Rankings за 2020 година. Следва Кеймбридж, а на трето място е UCL. В топ 5 попадат още Импириъл и Единбургският университет.

 

Топ 10 на британските университети

UK Rank
Global Rank
University
1
4
University of Oxford
2
7
University of Cambridge
3
8
UCL (University College of London)
4
9
Imperial College London
5
20
University of Edinburgh
6
27
University of Manchester
7
=33
King’s College London (KCL)
8
44
London School of Economics and Political Science (LSE)
9
49
University of Bristol
10
62
University of Warwick

Топ 20 на британските университети

UK Rank
Global Rank
University
11
67
University of Glasgow
=12
=78
Durham University
=12
=78
University of Sheffield
14
81
University of Birmingham
15
=93
University of Leeds
16
96
University of Nottingham
17
97
University of Southampton
18
100
University of St Andrews
19
126
Queen Mary University of London (QMUL)
20
128
Lancaster University

Топ 50 на британските университети

UK Rank
Global Rank
University
21
146
Newcastle University
22
148
University of York
23
=154
Cardiff University
24
=163
University of Exeter
25
172
University of Bath
26
=173
Queen’s University of Belfast
27
181
University of Liverpool
28
194
University of Aberdeen
29
205
University of Reading
30
222
Loughborough University
31
=239
University of Leicester
32
246
University of Sussex
33
=274
University of Surrey
34
=291
Royal Holloway University of London
35
=296
University of Strathclyde
36
=302
University of Dundee
37
309
SOAS University of London
=38
=314
Heriot-Watt University
=38
=314
University of East Anglia (UEA)
40
328
Birkbeck College, University of London
41
=349
City, University of London
42
=359
Brunel University
43
=368
University of Kent
44
370
University of Essex
45
376
Oxford Brookes University
46
417
Goldsmiths, University of London
47
=442
Aston University
48
=462
Swansea University
49
=478
University of Stirling
50
=484
Aberystwyth University

 

Първо класиране за прием в гимназиите (2019)

$
0
0

 

1 AEG Sofia 15

 

Излязоха резултатите от първото класиране за прием в гимназиите. Те могат да бъдат проверени на специалната страница на Министерството на образованието https://priem.mon.bg/ като се въведе входящ номер и код за достъп.

 

Срокът за записване на учениците след първото класиране е 16 юли. До тази дата желаещите да участват във второто класиране трябва да подадат заявления в училището, в което са приети. Учениците, които не са приети по нито едно от желанията автоматично участват във второ класиране, напомнят от МОН. Резултатите от второ класиране ще станат ясни до 18 юли.

 

РУО София-град ще представи резултатите от първото класиране на пресконференция от 12 часа на 11 юли 2019 г.

 

Едно от най-желаните училища в страната – СМГ, помести информация кои документи са необходими за записване:

 

smg nadpis durvo dvor

 

  • Пакет документи за паралелките с Английски език и РИЧЕ може да свалите ТУК.

  • Пакет документи за паралелките с Немски език и ИИЧЕ може да свалите ТУК.

Топ 10 на гимназиите в София според най-високия минимален бал за прием (2019)

$
0
0

 

smg june 2019 1

 

Паралелките с немски език в СМГ отново са с най-висок минимален бал и оглавиха своеобразната класация за прием в гимназиите. Последният приет ученик е с бал 490,5 точки от 500 точки.  Това стана ясно от пресконференцията в РУО София-град, където бяха представени резултатите от първото класиране за столичните гимназии.

Топ 10 на гимназиите с най-висок минимален бал 

 

1. СМГ – 479,50 т.

2. 91 НЕГ – 458,5 т.

3. 73 СУ – 442 т.

4. ТУЕС – 440,5 т.

5. Испанската гимназия – 431 т.

6. Първа английска гимназия

7. Втора английска гимназия

8. Френската гимназия

9. 22 СЕУ

10. 35 СУ

 

Най-желаното училище, за което има най-много кандидатствали 7-класници, е Испанската гимназия. За паралелката там с испански и английски с 26 места са кандидатствали 2101 ученици.

СПРАВКА за минималния и максималния бал по паралелки в гимназиите в София към дата 11.07.2019

Viewing all 1852 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>