След приема на големия ни син Ники в Техническия университет в Делфт, най-сериозното ни притеснение беше как да наемем студентско жилище. Вариантите, които обсъждахме у нас, бяха два: да е в самостоятелна квартира (студио или едностаен) или да е студенстка резиденция (към университета или в краен вариант в студентски хотел). Двата варианта си имаха силни страни. При самостоятелно жилище щяхме да можем да отсядаме там, когато го посещаваме, и така няма да мисли за хотели. При стая в студентска резидениця ще е по-близо до университета си и ще си общува постоянно с младежи. Офертите за споделени стаи през Фейсбук групи не ни вдъхваха доверие (срещаха се дори сигнали за фалшиви обяви), а и не отговаряха на нашето изискване – да има самостоятелна баня. Решихме да платим таксата на ТУ Делфт от 228 евро да ни търси жилище, а през това време и ние да се оглеждаме.
Веднага след като излезе класирането на 15 април, Ники потвърди. Следваше стъпката с пристигане на финансовото писмо. То се позабави. Дойде в края на април. Платихме веднага – пълната такса за 1 година и таксата за търсене на жилище от DUWO – агенцията, която работи с ТУ Делфт по предоставяне на студентски жилища. Парите са пристигнали в началото на май. Така стана ясно, че ще имаме достъп до системата за оглед на студентски жилища чак в 25-та седмица, което се падаше от 17 юни.
Още през април направихме опити да търсим самостоятелни квартири през онлайн обяви или настаняване в други студентски резиденции извън DUWO, препоръчани от ТУ Делфт.
Извън DUWO студентските резиденции се оказваха много сложни или откъм комуникация, или откъм условия и законодателство. Едни изглеждаха чудесно, но се наложи да изчитаме холандско законодателство защо студентът не плаща наем, а заем. И може да бъде всеки момент изгонен за какво ли не – например не си подредил стаята или леглото, ако мине проверка. Видяхме, че към този собственик има дори протести в Амстердам за изгонени студенти по никое време на годината. Явно беше, че не трябва да се рискува след като не познаваме добре холандското законодателство. Другите общежития бяха на белгийци. Намираха се в интересни сгради. Но пък така и не стана ясно как да се наеме студио. На телефоните заявяваха, че трябва да стане през друг техен сайт, а пък там ни изискваше код, който те не предоставяли, а трябвало да го вземем от ТУ Делфт, които пък казаха, че това може да стане чак след като имаме достъп до системата на DUWO. Наистина там фигурираше и това общежитие, но ставаше ясно, че тази година ще се предлага само за магистри и първо букваш през DUWO и чак тогава отиваш на другия сайт. Белгийските общежития допускаха за гарант родител, но искаха заплатата му да е 3,5 пъти по-висока от месечната вноска. Имаше интересна месечна такса – за износване на мебелите, която беше по 70 евро/месец.
За квартирите се оказа също сложно – имаше хубави и достъпни като цени варианти, но масово още в обявите си пишеше, че не искат студенти (а още по-малко бакалаври). Ако допускаха студенти, имаха изисквания да са работещи или да са над 23 години. Също невинаги разрешаваха и за гарант родител. На много малко (2-3) места видяхме, че може, а изискванията запомних, че доходът на родителя трябва да бъде 3,5 пъти над месечния наем. Не беше уточнено обаче дали доходите трябва да са от Холандия и това ни притесняваше.
Съпругът ми разговаря през април с един брокер, който ни посъветва, ако се спрем на този вариант, да се обадим в края на май, за да се започне търсене през юни. Даде ни добри съвети. Ако искаме със сигурност да наемем самостоятелно жилище, добре е да го наемем още от юли, тъй като през август няма никакъв шанс за такова. Също ни каза приблизителните цени за самостоятелна стая, за студио и за едностайно жилище в Делфт. Имаше един диапазон, в който се покриваха. Стаите се движели между 400 и 700+ евро, студиата – около 600-900+ евро, едностайните – от 700 до 1000+ евро. Ако нещо се намери като оферта и ни хареса, трябва да му изпратим определени документи и собственикът на жилището трябваше да ни одобри. Т.е. последната дума беше на собственика. Вече бяхме разучили различни случаи как дори и на работещи вече в Холандия се отказва, тъй като има особеност и в трудовите договори.
Имаше много наистина условности дали този вариант със самостоятелна квартира би бил работещ – дори и да започнем търсене и да намерим, накрая може да не се получи по някаква причина, а да сме загубили ценно време. Така постепенно остана на втори план. Решихме да изчакаме какво ще ни предложи DUWO. А ако нито DUWO, нито брокерът успееха да намерят нещо удачно, третият ни вариант беше да наемем стая в Студентския хотел в Хага. Бяхме посещавали Студентския хотел в Айндховен и много ни хареса. Навсякъде се посочва това като най-скъп вариант. Всичко е много хубаво, но цените започват от 849 евро/месец за стая със самостоятелна баня/тоалетна и споделена кухня. Хотелът беше съвсем до гарата и нямаше да е проблем придвижването до Делфт, но все пак и това са допълнителни разходи, а после щеше да има известно разстояние от гарата до университета си. Трябваше да се мисли и за вечерни прибирания и дали всичко ще е наред.
Ежедневно следяхме каква информация се помества в https://www.reddit.com/r/TUDelft/. Истината е, че у нас сме свикнали явно на много информация и споделяне на опит. Отдавна не беше ми се случвало да намирам много малко, почти никаква информация. Може би съм открива всички „зрънца“ като ценна информация, която да ни е полезна. По кратките запитвания в Reddit се ориентирах как се движи настаняването през DUWO. Така успях да засека, че все пак дават достъп до системата няколко дни по-рано. И нашият опит показа същото. А имаше и ценен съвет – каквото видиш в първия момент, това е максимално най-доброто за теб и трябва да наемаш много бързо. След това става все по-рехаво откъм предложения.
Вместо на 17 юни, системата се отвори за нас на 14 юни в следобедните часове. Вече знаехме, че трябва да се действа бързо. Имахме ясен критерий – да е в Делфт (имаше вариант и за Хага), да не е на голямо разстояние от университета, да има самостоятелна баня и тоалетна и по възможност – самостоятелна кухня.
Първите критериите, които заложихме в търсачката бяха: Делфт, на 10 мин с колело от ТУ Делфт, самостоятелна баня и тоалетна, самостоятелна кухня. Излязоха само 2 предложения: студентските резиденции Van Hasseltlaan и Roland Holstlaan. Това бяха високи панелни блокове в райони, които в Reddit определено не препоръчваха, защото са доста урбанизирани (описваха ги като депресивни, иначе за българския светоглед си бяха съвсем нормални и подредени жилищни квартали с високи панелни блокове, но наистина нямаха нищо общо с красивия център на Делфт). Цените бяха между 500 и 644 евро. Стаите бяха приятни. Между 18 и 23 кв. м. Прегледахме в Интернет какво има като мнения за тях. Изгледахме и видеоклиповете в YouTube.
Roland Holstlaan
Van Hasseltlaan
Решихме да жертваме самостоятелната кухня и така се появи трета опция. Малко, кокетно общежитие на 2 етажа в самото сърце на ТУ Делфт на 1 минута разстояние от факултета на Ники. Стаята беше много хубава. Имаше легло, бюро, нощни шкафчета, гардероб, библиотека, фотьойл. Всички стаи бяха по 18 кв. м. Намаше снимки на кухнята, но пишеше, че е голяма и ще се споделя от 8 студенти. Имаше обаче от стаята, от вътрешния паркинг за колелета, от вътрешната страна на сградата и от външната. Всичко изглеждаше чудесно. Цените на стаите се движеха между 509 и 574 евро. Нямаше обяснение на какво се дължи разликата в цената. На втория етаж бяха по-скъпите и така решихме, че може би има защо. Почти нямаше информация в Интернет за тази студентска резиденция, тъй като е сравнително нова – от 2017 г. Разходихме се през Гугъл в района и видяхме, че наистина мястото е много хубаво. Има супермаркет и три заведения за хранене, включително и за пици. Намира се много близо до факултета, а до библиотеката и други важни сгради в университета също са близо. Спирката за трамваи и автобуси беше на метри. С единия трамвай може да ходи до Хага и дори на плаж. Хареса ни всичко и бързо резервирахме стаята. Не сме се бавили и час.
В рамките на деня наблюдавах как се движат офертите. Първо свършиха за стаите на 2-я етаж в нашата резиденция. След това на 1-я етаж, а накрая останаха на приземния, от които останаха само няколко до понеделник, а на 17 юни вече всички бяха наети. Всъщност на 17 юни явно имаше допуснати нови младежи до системата. Всичко свършваше много бързо.
Следващата стъпка беше да очакваме съобщение от DUWO. То дойде в петък. Трябваше да се направи регистрация в сайта и да се качи сканиран файл с личната карта. В понеделник мина одобрението. И по обяд Ники получи договора.
Преди да се подпише договора, трябваше да се плати таксата. Изискваха се три наема – първият и последните два, а също и административна такса от 150 евро. Особеното е, че студентът трябва сам да си плати всичко през банкова сметка или чрез кредитна карта. Плащането стана онлайн. Подписването на договора също стана онлайн. Всичко беше всъщност в рамките на около 15 минути.
Имаше опция да се плати и цялата такса за 12 месеца, но отстъпката беше само 150 евро.
Договорът с DUWO е само за една година. Съдействат само на първокурсниците, на магистрите и на студентите по обмен. Бакалаврите от 2 и 3 курс трябва да си търсят други варианти за настаняване.
В правила на DUWO има интересни моменти. Например не може да се преотдава стаята – нещо, което явно е често срещано явление в Холандия, тъй като има много обяви за стаи от споделени квартири, за отдаване под наем за определен период, докато студентът няма да е там. На сайта на DUWO има опция за подаване на сигнали за нарушения, включително и за такива, ако се забележи преотдаване или други подобни. Глобата беше много голяма (в хиляди евро). Също така навсякъде в Холандия виждам забележки относно гостувания. Например в Студентския хотел, който посетихме в Айндховен, си пишеше, че ако родителите ти те посещават, трябва да си наемат отделна стая. Не може да останат в тази на студента. Видях ограничения и на други места. В Reddit имаше дори дискусия доколко строго е в резиденциите на DUWO.
Също така DUWO има разписани правила за партита. Ако купонът е до 40 души, не е нуждо да ги уведомиш. Но нямаш право да събираш пари за напитки или входни такси. Събитието трябва да е само от частен характер и с познати лица. Не може да се раздават флаери и да се рекламира. Ако е над 40 души, трябва да се уведоми DUWO седмици преди това. Те уведомяват общината, полицията и пожарната. Идват на инспекция преди партито и след партито. Ако гостите са над 100 души, уведовяват се DUWO и другите институции 6 седмици по-рано. Всички институции идват на инспекция преди и след купона.
Хареса ми, че в резиденцията има човек, който се грижи за различни неща. Също така ако нещо се счупи, се подава сигнал в DUWO и те идват. Обикновено отзивите са, че действат много бавно, но поне съществува това като вариант някой да съдейства. В сградата има перални и сушилни машини, които се ползват от всички наематели. В стаята има и пакет със спални комплекти, които чакат студента при пристигането. Така че не трябва да мисли за такива битовизми.
Макар в началото да имах големи притеснения около тази система за настаняване през университета, сега мисля, че наистина през DUWO е най-сигурно и спокойно. Единствено трябва да се действа много бързо, когато излязат резултатите от изпита. Много студенти, които са платили след 17 май, са получили съобщения, че най-вероятно няма да могат да бъдат настанени. Важи принципът: „Първи платил – първи с достъп до системата“. Тези, които кандидатстват за авиационната, компютърната и други специалности от т.н. numerus fixus, не са в много добри позиции. Резултатите и класирането излизат чак в средата на април, а в предишните месеци кандидатите от другите специалности вече може да са платили. Системата за оглед се отвори в началото на май и първи имаха достъп платилите до Коледа 2018. И след това се даваше достъп на платили през следващите месеци. Така платилите през април щяха да имат достъп в 24 седмица от годината, а платилите през май – в 25 седмица. Единствено до 25 седмица се дава някаква сигурност, че може да има някакви стаи в резиденциите на DUWO.
Достъпът до системата за оглед на жилища е отворена само 14 дни от пращането на мейла. Така че младежите трябва да следят много внимателно, за да не изпускат този момент. Преди това трябва да са наясно какви точно изисквания имат и какъв наем могат да си позволят, за да не се губи време в избора. От това, което видяхме в системата от наличните за нас варианти, стаите със самостоятелни баня се движеха между 509 и 574 евро, студиата със самостоятелна баня и самостоятелна кухня между 500 и 644 евро (над 574 евро бяха само 2-3 опции), а стаите със споделена баня и споделена кухня – под 500 евро.